В повечето шахматни турнири вероятно ще чуете, че организаторите използват „швейцарската система“, за да определят двойки. Почти всеки турнир, в който участва играч на клуб, използва тази система, с изключение на случайни кръгови събития. Ето един бърз поглед как работи този популярен турнирен формат.

Основи

Швейцарската система е използвана за първи път на шахматен турнир в Цюрих през 1895 г., поради което печели името си. В турнир по швейцарска система играчите никога не са елиминирани. Вместо това играчите се сдвояват във всеки кръг. Броят на кръговете е предварително определен и победител е играчът, който спечели най -много точки до края на турнира.

Забавен факт

Играчите обикновено печелят една точка за победа и половин точка за равенство, макар и други точкови системи са възможни.

Във всеки рунд всеки играч се сдвоява срещу противник, който има същия или подобен брой точки в турнира.

Допълнителни правила и варианти

В турнир по шах по швейцарска система организаторите се опитват да дадат на всеки играч подобен брой бели и черни партии до края на събитието. Организаторите класират играчите във всяка група според рейтинговата система, където играчите са разделени на горна и долна половина. Играчите в горната половина на всяка група след това се сдвояват с тези в долната половина.

Например, ако има шест играчи в групата с най-много точки, играч номер 1 ще играе срещу играч № 4, играч № 2 ще бъде изправен срещу играч № 5, а играч № 3 ще се изправи срещу играч №5. 6. Тази система е технически известна като "холандска система", според ФИДЕ, международната федерация по шах. Но този метод на сдвояване все още се счита за част от швейцарската система и е най -често срещаната форма на сдвояване в швейцарските турнири.

Друг вариант на сдвояване на швейцарската система е системата Monrad, която често се използва в турнири, провеждани в Норвегия и Дания. В тази система двойките са малко по -различни от тези в холандската система. В същата тази група от шест души, например, играч № 1 ще бъде сдвоен срещу играч № 2, играч № 3 ще се изправи срещу играч № 4, а играч № 5 ще бъде изправен срещу играч № 6.

Определяне на победителя

И при двата метода на сдвояване играчите не могат да играят един и същ противник повече от веднъж в един и същи турнир. При по -големи събития играчите от един и същи клуб или училище често са възпрепятствани да играят помежду си в ранните кръгове или в игри, които няма да имат последици за раздаването на награди. В края на турнир, играчите се класират според техните кумулативни резултати. Ако има равенство, победителят се определя от общия резултат на противниците му. Крайното класиране за второ, трето място, четвърто място и т.н. се определя по същия начин.